Kdo jsme

… amen sam roma 

Kdo stojí za projektem Romanokaraoke ...

Jsme tým hudebníků, kteří chtějí i přes všechna úskalí dnešního uspěchaného života, zachovat odkaz romské hudby. Romská hudba se vyvíjí stejně, jako každá jiná hudba. Tradiční romská hudba a její autoři často bývají zapomínáni a zapomenuti. A to se stává v důsledku toho, že rodiny již nejsou jako bývaly. Romské rodiny byly vždy těmi, kdo hudbu předávaly, a to buď samotným zpěvem anebo doprovodem na hudební nástroje a v lepším případě obojí.
Jak jste si však mohli všimnout, dnes se v rodinách hudba často pouští z médií v podobě  You Tube anebo z mobilních zařízení. Proto jsme se rozhodli o zachování tradice zpěvu romské hudby od skladatelů, kteří mezi námi buď již nejsou anebo se na jejich podíl do naší historie zapomíná. Leckdy nahrávky nejsou kvalitní a ani slova nejsou to, co si lidé pamatují.
Proto se zrodila myšlenka jít s dobou a zároveň zachovat historii. Při dnešní tvorbě, které je nepřeberně mnoho, směr udávají současné ikony Popu, RnB, Hip-Hopu či Funky. Nicméně to, co nás kdy v hudbě spojovalo nebyl právě zmiňovaný Hip-Hop… Těžko bych si zazpíval nad láhví a skvělou zábavou v podobě přátel písně, kde se opěvují drogy, marihuana, dě*ky, hustle a podvody, a další. Ne, to by maminky a tatínkové, dědové a babičky těžko zazpívali. Pro ně a nás to byla kytara, housle, akordeon či dechové nástroje a hudebníci, kteří tak předávali o různých veselí nejen kus ze sebe ale i kus historie a samozřejmě nesměly chybět zpěvy našich maminek a tetiček a prostě celého společenství.
Nic proti novým věcem, i na ty se dá užít spousta zábavy, jen to není prostě ta zábava nad pravou, nefalšovanou hudbou. A co jiného, když není muzikant a člověk si chce “zabékat“??? Právě proto tu je Romano-karaoke neboli Gipsy-karaoke.
Jaroslav Gadžor alias Kulička

Jarda alias Kulička je mezi hudebníky pojem! Kulička dostal veliký základ od svého otce, který hrál na kontrabas a byl hudební ikonou. Stejně tak šel v jeho šlépějích jeho syn Jaroslav. Byl u zrodu písní devadesátých let kde vznikaly šlágry jako Akana, Varekaskero, Duj lavora apod. Khamoro, Sparta a jiné romské zábavy byly místem, kde Kulička hrál na svůj nástroj – baskytaru. Splupracoval s muzikanty jako byly „Omáčka“, Deži, Miška…

Miroslav Kaleja ml.

Multiinstrumentalista, skladatel, textař, který obsáhne velikou škálu romské hudby a nejen té. Hraje od svých 12-ti let a spolupracoval se špičkovými muzikanty, jako je A. Gondolán, s otec Mirek, Jaroslav Gadžor alias Kulička, Miška, Deži, David Kraus a další .

Hraje na kytaru, baskytaru, piano které je jeho láskou. Jeho vzor je Stevie Wonder, jehož tvorba ho inspirovala. Díky absolutnímu sluchu dokázal věrně napodobit jeho repertoár. Řečeno jeho slovy: „Můj hudební bůh“.

Fényx

Hudba je pro mě vše, co jsem nedokázal vyjádřit slovy. Již v útlém dětství jsem zpíval u gramofonu, kde měla teta desky hudebních umělců z 80s a 90s let. V devadesátých letech sem pronikaly desky mého největšího vzoru, kterým je Stevie Wonder ale stejně tak i Michael Jackson nebo skupin jako Kool & the Gang a podobně. Tato hluboká a nadčasová muzika ve mě způsobila, chuť se učit na hudební nástroje. Kytara je můj nástroj a právě od S. Wondera, Jacksona a dalších jsem se dostával k romské hudbě. Romskou hudbu jsem znal vždy a zpíval, jen mě nabavila hrát ale pravdou je, že si rád zazpívám a teskním právě u těch našich.

David Kesel alias Gipsy Kesel

Další z generace hudebníků. Žije ve Velké Británii a stejně, jako jeho otec, dostal do vínku dar hudby. Nejen, že je perfektním klavíristou, ale i tvůrcem, skladatelem, textařem a samozřejmě nechybí ani schopnost hrát na další hudební nástroje. Pokud jste hudebník, kapela, nebo zpěvák poblíž Manchesteru, můžete se s ním (i přes nás) spojit a nahrát si u něj ve studiu svou muziku.

 

Danny

Jeden z nejmladších hudebníků. Danny je skvělý muzikant – samouk. „Vždy mě provázela hudbou moje rodina“. Tato slova jistě vystihují to, co je na projektu Romanokaraoke to podstatné. A jako samouk má Danny velké odhodlání a chuť oprašovat původní hudbu.

Karel Kesel

Vynikající muzikant zpěvák a kytarista v jednom. Karel patří k našim nejváženějším hudebníkům. Jeho kytara, jakmile spustí, rázem se ocitnete u ohně s Romy a zpíváte ty nejúžasnější a nejstarší písně. Karel je kronikou halgatů které již málokdo zná, a proto je studnicí romské historie hudby.

Napsali o nás

Lidé, kteří rádi zpívají a objevili naše romanokaraoke.cz o nás řekli…

Jsem moc rád že se nám zachovávají texty a i hudba která už se nezpívá

Matěj

Miluju dobu 90s a písně ze Sparty

 

Alena

Jééé to jsou skladby co jsem zpívala jako mladá

 

Tereza

Konečně, naše karaoke!!!

Míša

Je super si zazpívat, a ještě kvalita !!!

 

Pavel